zimný zraz turistov

Minulý víkend sa v dňoch 30.1.-2.2.2020 konal v Rýmařove XI. Medzinárodný zimný zraz turistov (zároveň 53. Zimný zraz KST). Zrazu sa zúčastnilo okolo 680 turistov, z toho viac ako 500 účastníkov zo Slovenska. Druhú najpočetnejšiu účasť mali českí turisti a bolo tam tiež okolo 40 turistov z Poľska.

 

Z nášho klubu sa zrazu sa zúčastnili dve skupiny. V našej skupine nás bolo 9, z toho 7 z klubu. Druhá skupina boli „cyklisti“, odhadujem, že  z 11 boli 5 členovia klubu (?).

 

Pre nás zraz začal prekvapením, pretože pri prezentácii sa nám neušli lístky na piatkové trate a museli sme improvizovať. Plán bol ísť na Hviezdu a odtiaľ na Ovčárnu na hrebeni Jeseníkov pod Pradědom. Piatkové ráno všetko zmenilo, pretože bola hmla, dážď a vietor. Podľahli sme správam, že horská služba neodporúča ísť na trate. Tak jedna skupina išla na Rešovské vodopády (celkom si to chválili) a my traja sme hľadali stopu v blízkosti ubytovania. Urobili sme krátky okruh po okolitých lúkach.

 

V sobotu sme už išli na hrebeň, prešli sme trasu Ovčárna – Červenohorské sedlo – Ovčárna, okolo 25 km, niektorí trochu menej. Bola nízka oblačnosť a hmla, ale nepršalo a ani veľmi nefúkalo.

 

Naša “cyklo” skupina mala nakoniec namiesto pôvodne prihlásených 13 účastníkov len 11 členov, z toho 2 dámy. Ubytovanie sme mali zabezpečené v Apartmánech pod Čerťákem neďaleko Dolní Moravice, asi 10 km od centra zrazu v Rýmařove.

 

Na cestu sme vyrazili vo štvrtok ráno z Piešťan, kde sa stretli posádky 4 áut a účastníci z Trnavy, ktorí sa doviezli vlakom. Po ceste sme sa na krátko zastavili na niekoľkých pumpách, dlhšiu prestávku sme si dopriali v Olomouci, kde sme si prezreli kostol sv. Michala, radničné námestie a krátko sa občerstvili. Na prezentáciu v centre zrazu sme dorazili tesne po 16:00 a vykúpili posledných pár lístkov na dopravu na trasy v piatok aj v sobotu. Vo štvrtok tak nasledovalo len krátke zoznámenie sa s okolím a prostredím, zahájenie zrazu a vyladenie formy na nasledujúce dni.

 

V piatok sme vyrazili na trasy. Vlado a Paľo vstávali ako prví a išli vyskúšať bežkársku trasu z Ovčárny na Červenohorské sedlo a späť. Pätica ďalších bežkárov si pripravila vlastný program na okruhu Nová Ves – Mravencovka – Alfrédka – Nová Ves. Štvorica pešiakov vyrazila ako posledná hľadať vhodnú prechádzku po okolí. Nakoniec sme navštívili okolie zámku v Janovicích a prírodnú zaujímavosť skalu Čerťák (Kamenná hora alebo Sfinga) a zasneženými lúkami sme sa vrátili do Rýmařova. Počasie bolo zrána hmlisté a vlhké s drobnými prehánkami, cez deň aj vykuklo slnko, ale miestami dosť fučalo. Večer nasledovala návšteva sauny a spoločenské posedenie s Oravcami u nás v reštaurácii (spievalo a tancovalo sa do polnoci).

 

Po odporúčaní Paľa a Vlada sme v sobotu všetci vyrazili na Ovčárnu. Odvoz sme mali dohodnutý priamo od miesta ubytovania, nemuseli sme sa presúvať do Rýmařova – ďakujeme, organizátori. Hore nás čakala pomalá, mäkká stopa (čo ocenili hlavne začiatočníci), hmla a kopa bežkárov. Pätica otočila celú trasu, zvyšok o kúsok menej, dievčatá to dnes zobrali na pešo. Bolo fajn, všetci sme sa stihli v limite vrátiť k autobusu a tak sme mohli večer aspoň krátko navštíviť slávnostné zakončenie a papučový bál.

 

Pripájam linky na videoprezentáciu pešej trasy z piatku:

 

https://www.relive.cc/view/vXOnEdXDD5v 

 

bežkárskej v sobotu:

 

https://www.relive.cc/view/vdOR7Gdr7K6 

 

a tiež výber fotografií.

 

 

Už sa tešíme na pokračovanie o rok v Levoči.

Ľudo Šoltés a Juraj Golier

Prikladáme zopár fotiek

image image image