zimné rokliny Slovenského raja

V dňoch 2.-5.2.2023 sme boli v Slovenskom raji. Akcie sa zúčastnilo 13 ľudí z TJ ATOM, MKCK a kamarátov. Dvaja mali problémy s nohami a preto boli  len na chate. Tradične sme bývali v Čingove na chate u Jeremiáša.

V piatok sme išli z Podlesku cez Suchú Belú na Glackú planinu a naspäť na parkovisko ku autám. V noci napadlo pár centimetrov čerstvého snehu, takže to bola zimná rozprávka. Teplý január sa podpísal na slabé ľady. Výzdoba ešte celkom ušla (aj keď to nebolo to pravé orechové), ale ľadopády sa nedali liezť. Trasu sme prešli v pohode za 5 h. Na Podlesku sme skúsili ísť pozrieť Hrdlo Hornádu, na strmom brehu sme to však vzdali. "Maródi" navarili dobrý guláš.

V sobotu sme si dali z Čingova Prielom Hornádu až po Kláštornú roklinu, potom Kláštornou roklinou na Kláštorisko. V noci opäť pripadlo pár centimetrov snehu a zimná rozprávka pokračovala. Výzdoba opäť celkom pekná, bohužiaľ žiaden ľad na lezenie. Na Kláštorisku silno fúkalo, preto  sme zbehli dole k Tomášovskej Belej a tadiaľ sme sa vrátili na chatu. Trasu sme prešli za 7 h. Večer bola opäť dobrá nálada.

V nedeľu väčšina už išla naspäť, len ja s Romanom sme si dali Sokoliu dolinu. Bola to najkrajšia ale aj najťažšia túra z nášho pobytu v Slovenskom raji. V Sokolej doline bola opäť nádherná zimná rozprávka. V doline bolo pár padnutých stromov. Závojový vodopád bol pomerne zamrznutý, ale liezť sa nedalo. Aj cez rebríky a stupačky boli padnuté 2 stromy. A na záver chuťovka na Glackej planine - prešľapaný chodník v sobotu zavial vietor a až po Klauzy sme sa brodili snehom vyše kolien. Poriadna makačka nám trvala 9 h.


Slovenský raj  nesklamal, krásna zimná krajina s čerstvým  snehom. Ľadová výzdoba bola celkom pekná, bohužiaľ ani jeden ľadopád sa nedal liezť :-(


V prílohe sú moje, Jurove a Romanove fotky. Ďalšie fotky sú

Suchá Belá: https://jurajgolier.smugmug.com/MKCK/2023/0203RAJ-SUCHA-BELA/

Prielom Hornádu a Kláštorská tiesňava: https://jurajgolier.smugmug.com/MKCK/2023/0204RAJ-PRIELOM-HORNADU/

Ctiborove:   https://photos.app.goo.gl/GTLkMbJFS615y5gM8


Vlado

Prikladáme zopár fotiek

image image image image image image image image image image