zimný prechod Čiernou skalou

37. zimný prechod Čiernou skalou


Druhá  februárová sobota je neodmysliteľne spojená so zimným prechodom Čiernou  skalou, tento rok sa milovníci malokarpatskej prírody vydali na jeho  trasu už 37-dmy krát. Dobre známe okolnosti však spôsobili, že akciu sme  sa rozhodli nezabezpečovať klasickým spôsobom (prezentácia na štarte,  plný servis v cieli) ale verejnosti sme ponúkli možnosť prejsť si známe  trasy individuálne.

Počasie bolo v sobotu ako stvorené na  turistiku, teplota tak akurát, slnečno, bezvetrie, škoda by bolo  zostávať doma. Ja som sa po ceste na štart chvíľu zastavil pri Obecnom  úrade v Smoleniciach, ľudí bolo menej ako bývalo zvykom, podľa  informácií však poniektorí volili iné miesto štartu (Jahodík, Lošonec).

V  skupine MKCK & spol. sa nakoniec nazbieralo 20 turistiky chtivých  účastníkov a účastníčiek, trasu sme si trochu poupravili, parametrami  však zodpovedala tej kratšej, bola len o malý kúsok dlhšia. Na vrchole  Čiernej skaly sme stretli naše kamarátky Alicu s Jankou a Vojta, dole  sme potom v nekončiacich rozhovoroch pokračovali už všetci pospolu.

Kaviareň  u Kováčov v Lošonci na záver prichýlila tých, ktorí sa rozhodli  prehodiť slovko - dve s kamarátmi, chvíľku posedieť, nechať  doznieť vydarený výlet.

Podľa odozvy na mieste a z mailov  môžeme odhadovať, že aj tento rok sa napriek zmenenému formátu na  niektorú z trás (dosť bolo aj 35-károv) vybralo minimálne 50 turistov.  Prešli sme sa naozaj pekne, užili si krásny deň, len podmienky  nepripomínali zimu ani náhodou. 


Juro Golier & Igor Naništa


Trojčlenná  skupinka, vrátane mňa, sa vydala na 31-kilometrovú trasu z Jahodníka  cez Čiernu skalu, Kršlenicu, Plavecký Mikuláš, Klokoč a Kolovrátok do  Lošonca a dvaja pokračovali naspäť na Jahodník. Po ceste sme stretli  viacerých, ktorí išli celú trasu.

Výlet sa vydaril a na budúci rok už to bude organizované. 


Ľudo Šoltés

Juro, Igor, Ľudo

Prikladáme zopár fotiek

image image image image image image