53. zimný zraz turistov

Ahoj, turisti a turistky,


minulý týždeň sa uskutočnil  dlhoočakávaný zimný zraz turistov v Levoči. Zrazu sa zúčastnila i malá  skupinka členov a nečlenov nášho klubu.


Otvorenie  zrazu prebehlo na námestí s krátkym programom. Predtým sme ešte  absolvovali zmätok s prihlasovaním sa na trasy, niektoré boli zrušené,  iné zmenené z lyžiarskych na pešie, a trasa, ktorú sme si vybrali, bola  vypredaná. Tak sa stalo, že na najdlhšiu trasu (25 km) L2 z Torysiek  cez Javorinku (s odbočkou na Javorinu), sedlo pod Krížovým vrchom,  Zbojnícku lúku do Levoče sa podarilo dostať len mne. V tej výške boli  snehové podmienky výborné, tvrdý sneh a na ňom 3-10 centimetrový  poprašok. Poslednú štvrtinu sme už išli pešo, lúky nad Levočou boli už  bez snehu.


Trojica  išla na pešiu trasu P1 z Levoče cez Zbojnícku lúku, sedlo pod Krížovým vrchom (tu som ich stretol), Dvorce do Levoče. Začali spolu, ale po  trase sa roztratili, takže každý z nich do Levoče prišiel inou cestou.


V  sobotu sme sa traja vydali na bežkársku trasu. Začala dobre, vo Vyšných  Repášoch starosta pripravil milé pohostenie s hudbou a s ochutnávkou  pív miestneho pivovaru. Ďalši postup spočíval v hľadaní súvislejších  plôch snehu, aby sme čo najviac išli na bežkách. S tým mal problém i  sprievodca, keďže trasu išiel prvýkrát. Po trase sme sa dostali na  Mariánsku horu, kde už po snehu nebolo ani stopy. Záver sme samozrejme  došli pešo.


Podvečer sa konal fašiangový sprievod masiek po námestí a priľahlých uliciach. 


Po  omši v Bazilike sv. Jakuba bolo slávnostné ukončenie zrazu. Štafetu  nebolo komu odovzdať, pretože zatiaľ sa organizátor nenašiel, tak ju  prevzalo vedenie KST. Verme, že sa na to niekto podujme.


Video o zraze nájdete na https://www.youtube.com/watch?v=7W2oW6HOyVo


Na  zraze sme boli v našej skupine 7 členovia klubu a štyria nečlenovia, čo  je skromný počet oproti minulosti, ale tradíciu sme udržali. Celkovo  bolo na zraze 300 účastníkov na tri dni a okolo sto jednodenných. 

Ľudo Šoltés

Prikladáme zopár fotiek

image image image image image image image image image