Zimný prechod Považským Inovcom (nefalšovaný blaťák)

V sobotu 14.1.2023 sa uskutočnil 48. ročník prechodu Zimným Považským Inovcom. V názve je zimný, ale bol to taký jarný "blaťák". Počasie bolo také marcovo-aprílové: ráno na parkovisku spŕchlo, potom sme mali aj slnko aj oblaky a hlavne bolo teplo.

Akcie sa zúčastnilo len 14 skalných. Po snehu ani stopy, tak sme išli peši. Pod Skalinami sme videli na Považie - medzi kopcami sa prevaľovala hmla ako keď sa z teplej zeme odparuje voda po daždi. Na asfaltke pred skratkou na Topoľčiansky hrad sme sa rozdelili - časť išla už naspäť cez Novú Lehotu a časť sme pokračovali po našej trase na Topoľčianske podhradie. Na hojdačkách sa babám vrátili detské roky :-). Pri obede Božka vytiahla tradičné koláčiky. Okrem koláčikov sme aj testovali iné "ovocné" produkty vlastnej výroby. Božka nás aj upozornila na jaskyňu Opálená skala, ktorá je len asi 100 m od vleku. Roky sme okolo chodili a nevedeli sme o nej. Je to taká dosť hlboká diera (neboli sme na konci). Keď sme vyšli na vyhliadku nad vlekom, tak Topoľčiansky hrad bol akurát v cáre hmly. Božka počkala na "zjavenie". Za Úhradom na rozrytých zvážniciach to bol pravý nefalšovaný blaťák. Z Holých brehov sme už radšej išli po asfaltke do Novej Lehoty. Tam sme zistili, že najväčšia pamätihodnosť - pamätník natáčania Hornej Dolnej tam už nie je. Jedna verzia je, že si ho odviezli filmári, a druhá je, že tam tiahli procesie zvedavcov a preto ho dedina radšej odstránila. V dedine sme už videli kvitnúť zlatý dážď.

Podľa mojej GPS sme prešli 19 km za 6 h. Kratšia trasa mala 15 km a prešli ju za 3,5 h. S prechádzkou sme boli spokojní, len sneh nám chýbal. Možno o rok. A možno už na najbližších akciách - Klenová 28.1.2023 a Zimný prechod Čiernou skalou 11.2.2023.

Vlado

Prikladáme zopár fotiek

image image image image image image image image image