zimný výstup na Čiernu skalu

Po dvoch rokoch, kedy sa akcia kvôli epidemiologickej situácii uskutočnila len individuálnou formou, bolo konečne možné stretnúť sa na štarte aj v cieli bez obmedzení i osobne. Keďže tradičné miesto cieľového posedenia v Lošonci už dlhší čas nie je v prevádzke, museli sme pristúpiť k menšej úprave trasy. Za miesto štartu aj cieľa sme zvolili Smolenice, kde nám svoje priestory umožnila využívať  pizzeria Havran. Dĺžka pochodu sa tým o niečo natiahla, uvidíme, aké budú odozvy účastníkov.

Už od 6:30 sa na štarte objavujú prvé skupinky či jednotlivci, ktorí sa rozhodli popasovať s dlhšou z trás, ktorá ich na 40-kilometrovom pochode prevedie až na západnú stranu Malých Karpát, do Plaveckého Mikuláša. Končiť však nebudú, ako bývalo zvykom v Lošonci, pridajú si pár kilometrov na Jahodník, odkiaľ sa do cieľa dostanú ponad Smolenickú Novú Ves, čiže Neštich.

Čoskoro sa objavujú aj tí, ktorí sa rozhodli prejsť kratšiu trasu cez Hlboču, Vlčiareň, popod Čelo a Veterlín na Čiernu skalu až do Jahodníka, odkiaľ využijú spomínanú skratku ponad Neštich, hádam sa budú mať čas zastaviť aj pri kaplnke v lese.

Podmienky dnes turistike prajú, chodníky sú zamrznuté, vo vyšších polohách sneh, pocitová teplota je príjemná, kde-tu vykukne aj slniečko. Ťažko sa v takýchto podmienkach sedí na štarte, tak si cez prestávku s Igorom odbehneme aspoň na Jahodník. Po ceste späť sa pokúsime vyznačiť skratku ponad Neštich, nech nám nikto v lese nezablúdi. Vraciame sa práve včas, prví turisti sú v cieli hneď po 13:00.

Účastníkov sa nakoniec nazbieralo 119, z toho 28 si vybralo dlhšiu trasu. Viacerí boli na akcii prvýkrát, hádam sa ešte niekedy vrátia. Najstarší účastník mal 85 rokov, najmladšia účastníčka bola o 60 rokov mladšia. Odozvy na obe trasy boli väčšinou pozitívne (priamu kritiku zatiaľ nikto nezdieľal), do budúcnosti sa tak budeme snažiť vylepšiť niektoré drobnosti či uviesť do života nové nápady, veríme, že v tejto forme sa bude dariť akciu organizovať aj ďalšie roky.

Juro a Igor

Prikladáme zopár fotiek

image image image image image