58. stretnutie čitateľov Krás Slovenska

58. stretnutie čitateľov Krás Slovenska sa uskutočnilo v Hermanovciach, okres Prešov. Bolo to ďaleko, preto sa dosť našich členov vyjadrilo, že tak ďaleko nepôjdu. S Naďou sme si povedali, že keď tam pôjdeme, tak na viac dní a niečo si aj  pochodíme. Ja som chcel hlavne plniť záznamník Hrady a zámky Slovenska.

Vo štvrtok sme prišli do Prešova a ubytovali sa. Večer sme zistili, že cez deň sú Farmárske trhy.

V piatok ráno Naďa nakúpila na trhoch nejaké rastlinstvo na záhradu a potom sme vyrazili do Lipoviec k Lačnovskému kaňonu. Cestou sme si nabrali minerálku Salvator. Nad Lačnovským kaňonom je hrad Lipovec, sú tam však už len zvyšky múrov a základy veže. Lačnovský kaňon je malý, ale pekný. Z kaňonu sme vyšli aj ku jaskyni Komín (malá, len 18 m dĺžka) a zaujímavej skalnej ihle s veľkým oknom. Podvečer sme sa presunuli do Hermanoviec do kaštieľa, kde majiteľka z rodiny Péchy porozprávala o dejinách svojej rodiny a o  svojej rekonštrukcii rodinného sídla na hotel.

V sobotu sme išli opäť do Lipoviec (a znova Salvatorka), najprv sme si pozreli Lačnovskú anomáliu (skôr fáma na prilákanie ľudí) a potom sme vystúpili na Mindžovú. Tam sme stretli prvých kamarátov, z nášho oddielu Mira a Petra. Hlavný program bol v Hermanovciach, tak sme išli znova do Hermanoviec. Na námestí bolo slávnostné stretnutie čitateľov Krás Slovenska, odzneli príhovory a odovzdanie štafety - budúci rok sa stretneme na Vršatci. Vystúpili aj folklórne súbory. Po skončení programu sme mali ešte čas  na presun do Ruskej Novej Vsi a vyšli na Soľnohrad. Vedie k nemu náučný chodník s lavičkami a informačnými  tabuľami. Zhora je nádherný výhľad, len tam treba byť ráno (slnko je ešte na východe) a mať čistý vzduch (viditeľnosť až do Maďarska, na Vysoké Tatry, ...).

V nedeľu ešte 2 hrady, najprv Kapušiansky a po ňom Šarišský. Na oboch hradoch pracujú občianske združenia na obnove hradu. Na Kapušianskom hrade boli aj rôzne zaujímavosti z kováčstva - pomôcky a výrobky. A úplne netypická atrakcia - maketa kozy, na ktorej si bolo možné  vyskúšať dojenie. Podľa Nadiných slov to vôbec nie je ľahké... Na Šarišský hrad vedie náučný chodník. Z oboch hradov je krásny výhľad, na oboch sa chodí aj  na vežu a odtiaľ je výhľad ešte lepší.

Počasie vyšlo fantasticky, teplota príjemná, slnečno. Na stretnutí som sa zvítal s kamarátmi z celého Slovenska. A o  rok dovidenia na Vršatci.

Vlado

Prikladáme zopár fotiek

image image image image image image image image image image