26. ročník Karpaty Tour

Akcie sa zúčastnili: J. Poláček, A. Kučerová, J. Baránek, P.  Vrábel, M. Nižnanský, V. Gubiová, I. Naništa, P. Sloboda, M. Janovická,  D. Ješko, M. Jankovič, I. Kubiš, J. Nádaský, J. Ďurjak, M. Líška, P.  Šiška, L. Potočná, R. Poturnay, J. Golier, I. Buc, M. Golier, M.  Dobrovodský, M. a V. Miklošovičoví, B. Ilavská, Ľ. a H. Rosoví, P. a K.  Julínyoví, E. Kraicová, M. Novák, I. Matkovčík, R. Miklošík, J. aI.  Saloví, F. Martinus, M. Nemeček, P. Herceg, J. Ščibravý, M. Smutný, M.  a B. Ďugoví. Spolu 42 účastníkov.

 Dlhá trasa – popis a dĺžka: 112 km / prevýšenie  810 m Trnava – Dolná a Horná Krupá – Trstín- Buková – Prievaly –  Jablonica – Brezová p/Bradlom – Košariská – Podkylava – Prašník – Vrbové  – Dechtice- Kátlovce- Špačince- Trnava 

Krátka trasa – popis a dĺžka: 60 km / prevýšenie 510 m  Trnava- Dolná a Horná Krupá- Trstín – Smolenice- Lošonec– Majdán – pod  Rybárňou – Rybáreň – Solírov – Majdán – Suchá n./Parnou – Trnava

26. ročník cykloturistického vítania leta sa uskutočnil už bez  protipandemických opatrení, ktoré nám nedovolili oficiálne organizovať  túto akciu v r.2020-2022. Organizačný výbor akcie pripravil tradične 2  trasy. (krátku 60 km a dlhšiu 112 km). Tento projekt sa uskutočnil vďaka finančnej podpore Nadácie ZSE.

V sobotu 17. júna začali cyklisti (-ky)  postupne prichádzať v čase od 7:15 – 8:45 do dvora  reštaurácie Relax.  Po zápise do prezenčnej listiny a krátkom poučení pred jazdou sme sa  spoločne vydali novým cyklochodníkom na Kopánku. Presúvame sa na  Špačinskú ul. k Obchodnej akadémii. Tu nás čakala sprievodná motohliadka  PZ SR z ODI Trnava, ktorá pelotón bezpečne vyviedla na hranicu mesta po  kruhový výjazd na D. a Hornú Krupú.

Naša MKCK skupina sa vydala na kratšiu, 60-kilometrovú trasu. Našlo  sa aj „pár“ cca 10 cyklistov, ktorí sa vydali na dlhšiu 112 km trasu.  Podľa dostupných informácii zvládli nástrahy trasy (stúpania aj  klesania) bez vážnejších problémov.

Počasie bolo od rána v pohode. Na sobotu hlásili pekný slnečný deň.  Slniečko je k nám zatiaľ ešte milosrdné. Na okolitých poliach sa pomaly  farbí obilie, lipa krásne rozvoniava, čerešne popri ceste lákajú  odtrhnúť si a koštovať. Leto sa už hlási: tu som cyklisti, som celé vaše, pripravené pomôcť objavovať blízke aj vzdialené kraje…

Za Hornou Krupou na Prekážke odbočujeme na Trstín. Za prvým kopčekom  sa nám začnú objavovať prvé výhľady na Malé Karpaty. Malé Karpaty, ktoré  máme aj v názve nášho klubu, sa objavujú pred nami v celej svojej  kráse. Za tie roky nám neodmysliteľne prirástli k srdcu a na návrat na  ich cestičky sa vždy tešíme.

K cykloturistike patrí aj občasné zastavenie, posedenie  a občerstvenie sa. Dobre nám padlo posedenie v reštaurácii U sedliaka  pri Smolenickej žel.stanici. Jeden nápoj a teplá polievka. Zopár slov  o trase, ale aj o novinkách v cykloklube nám urobilo dobre. Tu si nás  „odchytil“ cyklokamarát Paľo Herceg, a pripojil sa ku skupine 60-károv.

Po občerstvení pokračujeme ďalej.  Prechádzame Smolenicami, krajom  Lošonca a onedlho sme na Majdáne. Keďže už poriadne pripeká,  neodmietneme ponuku Krčmy U kurátka na doplnenie tekutín a dobre nám  padne aj gulášik, nakladaný hermelín, jedno orosené, nealko, kávu,  a všetkého podľa chuti…

Ďalšia cesta už vedie v príjemnom tieni malokarpatského lesa. Pohoda  sa však končí za Rybárňou. Odtiaľto začína stúpanie na najvyššiu kótu  dnešnej túry – Pri dube – do výšky cez 430 m. Tu sa chvíľu zdržíme. Cez  Zabité sa čoskoro parádnym zjazdom dostaneme až do Dolian. Časť skupiny  sa zastaví v miestnom motorkárskom B-Clube doplniť tekutiny, kávičku  pred posledným úsekom cesty do cieľa, do Trnavy. Tento nám okrem  pečúceho slnka „spestrí“ ešte posledné stúpanie na dedinu Borová.

Natiahnutý pelotón prišiel cez Ružindol a Biely Kostol až do Trnavy okolo 15:00.

Nie každému zostalo rovnako síl, tak sa na ceste riadne potrháme a po  menších skupinkách postupne prichádzame do pohostinstva u Tibáka na  záverečné zhodnotenie akcie.

Pripravená je tombola a chutný gulášik s 1 nápojom „grátis“. Sedíme  tu v jednom dvore a nálada je výborná. Do tomboly prispeli  cyklomateriálom: DK bicykle Trnava, SCK ústredie Piešťany  a Malokarpatský Cykloklub. Otvorili sme letnú sezónu a veríme, že sa  počas leta až do jesene budeme stretávať na potulkách, či na pešo alebo  na bicykli. Akcia sa vydarila. A to aj zásluhou disciplinovanosti  účastníkov, ktorí dodržali dohodnuté pravidlá a časový rozpis podujatia.

Veľká vďaka patrí určite všetkým členom org. výboru akcie. Hoci sa to  nezdá príprava a realizácia podujatia Karpaty Tour zaberie cca 4  mesiace. Od vybavovania povolení na OÚ, ODI, mesta Trnavy, SC TTSK, až  po oslovenie majiteľov rešt. Relax, pub-u Tibáka, prípravy diplomov,  propagácie, personálu, prezentácie, posádok sprievodných vozidiel, a na  záver samozrejme aj vyhodnotenie a zdokumentovanie projektu. Dúfam že  nám ešte zostane dostatok „entuziazmu“, energie a dobrovoľníkov do  prípravy ďalších ročníkov podujatia…

Igor Naništa

Prikladáme zopár fotiek

image image image